Budějcké dudácké sdružení

BuDuS nebo-li Budějcké dudácké sdružení je nejmladší a ojedinělé seskupení dudáků z Českých Budějovic a blízkého okolí. Soubor se narodil na ustavující schůzi dne 12. 11. 2010 v hostinci U Havlíčka. Scházíme se v počtu 10 – 15 dudáků a dudaček.

Můžete si objednat naše vystoupení.

Duchovním otcem a hlavním propagátorem souboru je Miroslav Stecher. Budus byl založen z důvodu, že se dudáci chtěli scházet, společně si zahrát, poradit si navzájem s technikou hry, a také společně rozdávat radost dudáckou muzikou. Hlavně je to společenství bezvadných lidí a kamarádů, které baví čím dál víc nejen hrát, ale také být spolu.

Dudy bezpochyby patří ke koledám, a tak máme hodně práce při rozsvěcování vánočních stromků na našich návsích a na náměstí při adventních trzích v Českých Budějovicích. Dále soubor vystoupil například na veletrhu cestovního ruchu a folklorním plese v Českých Budějovicích, folklorním festivalu v Lomnici nad Lužnicí. Jedním z největších zážitků je pravidelná účast na Mezinárodním dudáckém festivalu ve Strakonicích, kde se Budus představil se svým samostatným programem.

Každý z dudáků a dudaček hraje ve svém domovském folklorním souboru, proto hrajeme v krojích z různých folklorních oblastí.

Budus už se rozdudal a začíná se vrývat do podvědomí svých posluchačů.