O nás

MIROSLAV STECHER

České Budějovice

Když mi bylo 12 let, koupil Dům pionýrů dudy pro DFS Jitřenka. Naučil jsem se na ně, ale tam jsem nikdy nehrál. Hrát jsem začal až po vojně v Úsvitu.Hraju se souborem Úsvit, kapelou Dudlajda a The Sinners.


LADISLAV CHYŇAVA

České Budějovice

Na dudy hraji od února 2009, líbily se mi a byl to nástroj, na který jsem ještě neuměl.Hraju se souborem Doudleban a s Malou kapelou Pavla Havlíka.


PETR MIKULÍK

Nové Hrady

Na dudy hraji asi 20 let, nepamatuji si, kdy jsem začal. Kromě BuDuSu hraji s Dudáky z Českého lesa.


IVAN FABIÁN

České Budějovice

Ve folklóru se pohybuji od svých 16 let. Hrát jsem začal někdy po 30. roce věku. Byl jsem u zakládání souboru Radost a Soumrak.Nyní hraji v souboru Javor v Lomnici nad Lužnicí.


ZLATUŠE PETŘÍKOVÁ

Český Krumlov

Hraju od svých 24 let. Vždycky se mi líbily lidové písničky a cítila jsem potřebu, když už jsem ten Jihočech, aspoň si vyzkoušet na dudy zahrát. A už mi to zůstalo.Hraju s DFS Jitřenka a FS Růže a s Krumlovskou dudáckou muzikou.


JAROSLAV NUSKO

České Budějovice

Na dudy jsem začal zkoušet od roku 2005, dudy mne vždycky zajímaly.Hraju se souborem Lučina z Úsilného a vypomáhám souboru Duha z Bechyně.


ZUZANA JANIŠOVÁ

Svatý Jan nad Malší

Od mala jsem tancovala v Úsviťáčku, pak jsem tam začala hrát na klarinet a pořád jsem šilhala po dudách.Hrála jsem v Úsviťáčku a Soumraku na klarinet a nyní hraji s FS Radost a muzikou Bedrník z Kamenného Újezda.


JIŘÍ LETOVSKÝ

Kamenný Újezd

Hraju asi 15 let, tančil jsem v souboru Malý Furiant a nebyl tam nikdo jiný, kdo by vzal dudy a začal hrát.Hrál jsem v souboru Malý Furiant, Soumrak a nyní hraji ve Venkovské dudácké muzice Bedrník a samostatně nebo s tanečníky jako soubor Radost.


ALŽBĚTA LAFATOVÁ

Olešník

Hraji asi od 13 let. Hraju se souborem Úsvit.


JAN TŘÍSKA

Staré Hodějovice

Na dudy hraju asi od roku 2004. Hraju, zpívám a tancuju v souboru Úsvit.


ELIŠKA ZEMANOVÁ

České Budějovice

Na dudy hraju od roku 2010. Hraju, zpívám a tancuju v souboru Úsvit.


MARIE VONDRÁŠKOVÁ

Dolní Bukovsko

Na dudy jsem začala hrát roku 2011, protože v našem blaťáckém souboru začala být nouze o dudáky. Naučila jsem se sama, trochu mi pomáhal Majkl Cwach. (Čecho-Američan Michael Cwach je dudák a muzikant pracující v Národním muzeu hudby University Jižní Dakoty. Od Fullbrightovy nadace získal stipendium pro studium tradice českého dudáctví.)


PAVLA SOUKUPOVÁ

Kamenný Újezd

Od mala se věnuji folklóru a chtěla jsem umět něco, co je pro náš jihočeský folklór typické. Na dudy jsem začala hrát roku 2014. Většinou jsem se učila sama, ale když bylo něco třeba, radil mi bratr, dudák Jirka Letovský. Tancuji v souboru Radost a pomáhám s vedením dětské složky souboru.


MARTIN ROZKOPAL

České Budějovice

Na dudy jsem začal hrát v 15 letech úplnou náhodou. Když se mě rodiče zeptali, na co budu po flétně dál hrát, odbyl jsem je tím, že prý bych chtěl na dudy. Nějak jsem doufal, že je to natolik nereálné, že mi dají pokoj. Nedali, seznámili mne s panem M. Stecherem a ten mne uvrhl do víru dudáctví.

Začal jsem hrát v BuDuSu (od prosince 2015) a později v Úsvitu.


JIŘÍ NOVÁK

České Budějovice

Učil jsem se sám, zajímal jsem se o folklór.
Hrával jsem s Malým Furiantem na housle.


MILADA BEJČKOVÁ

Vimperk

Hrála jsem několik let v duu s Martinem Matějkou, nyní hraji se Strakonickou dudáckou muzikou.

Mám ráda lidové nástroje a hraje se mi dobře, když k tomu mohou lidé zpívat. Jsem ráda v dobré partě lidí, bez rozdílu věku, kteří mají vztah k tradici.


FRANTIŠEK BLÁHA

Rodvínov

Dudy jsem poznal již v útlém mládí,neboť můj otec byl známý blatský dudák. Na tento nástroj jsem začal hrát sám, spíše ze zvědavosti. Od roku 2004 hraji a zpívám v Krojové družině z Jarošova nad Nežárkou.


KRYŠTOF MAKOVEC

České Budějovice

Na dudy jsem samouk. V genech mi bylo muzikantství předáno (vnuk M. Stechera) a já ho chci taky předávat dál. Hraji ještě na klarinet, saxofon, klavír. Jsem ladič pijan. Vyrábím dudy a zajímá mě etnografie. Jsem členem Úsvitu.


ERIK MAKOVEC

České Budějovice

S dudami jsem jinou možnost neměl, než hrát, protože jsem dostal v genech muzikantství a dědu M. Stechera, který mě naučil na dudy hrát. Hraju ještě na bicí, kytaru a basu. Jsem členem Úsvitu.


ANDREA PROCHÁZKOVÁ

České Budějovice

Dudy jsem si pořídila v roce 2019. Lákaly mě již delší dobu, jelikož tancuji v souboru Furiant v Českých Budějovicích a k folkloru a dudácké muzice, potažmo k dudám, mám tedy blízko.

7 Comments on “O nás

 1. Tak ať vám to hraje pořád vesele a jihočesky! Hodně zdaru na 23. dudáckém festivalu ve Strakonicích.

 2. Dobrý den, dudačky a dudáci,

  prosím poraďte mi: hledám dudáka/dudačku v Praze, kteří by mi pomohli v zlepšení se ve hře na dudy. Základy mám, bez problémů měchuji a hraji 1. i některé 2. hlasy většiny známých dudáckých „pecek“, které mám naposlouchané. Potřeboval bych se však naučit tvořit různé melodické linky, improvizace a ozdoby ke zpěvu…

  Pokud bystě někdo o někom věděli, prosím, dejte vědět.

  Na odpověď se těší a srdečně zdraví
  Jiří Vejprava

  • Dobryl den, ač nejsem zde na webových stránkách taktéž jsem členem Budusu. A k tomu ještě aktivní student právě v Praze!
   Pokud bych vám mohl být nápomocný rád to udělám.
   Pokud máte zájem kontaktujte mě.
   S pozdravem
   Kryštof Makovec

   • Dobrý den Kryštofe,

    jsem zpět v Praze – a Vy stále jako student také?
    Dovoluji se zeptat na Vaše časové možnosti a zda Vaše milá nabídka z loňska případně ještě trvá…

    Díky za info a moc Vás zdravím!
    J. Vejprava

  • Dobry den, take jsem dudacka z Prahy, hraji pres 20 let, pokud mate zajem, rada Vas neco priucim 🙂 Helena napiste na email.

   • Dobrý den, Heleno,

    po téměř roce jsem zpět v ČR a úplnou náhodou jsem narazil na Vaši milou nabídku z loňska 🙂
    Pokud tato možnost stále platí, budu velmi potěšen!
    Ozvěte se prosím na jirivejprava@seznam.cz

    Za případnou odpověď děkuji a na dudání se těším
    Jiří Vejprava

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*